09/12/2020

CONTACT US

International Swimming League (ISL) 2020 is over

The International Swimming League (ISL) is an annual professional swimming league, established in 2019 and the second edition held in the city of Budapest, Hungary comprised ten teams composed of both women and men.

One of the four founding European teams for the International Swimming League where the best teams and swimmers race, the Energy Standard based in Paris and trains out of the Gloria Sports Arena in Belek, Turkey became the second after 5 weeks of challenges and finals by scoring 20 points.

Completing the training camp in Gloria Sports Arena and competing for Team Iron in the ISL, Turkish national swimmer Emre Sakçı finished men’s 100-meter breaststroke race in the International Swimming League in 55.74 seconds and set the new European record.

Having trained in Gloria Sports Arena, Anastasiya Shkurdai set the new Junior World Record in Women’s 100-meter medley race and Kliment Kolesnikov finished Men’s 100-meter backstroke race in 48.82 seconds and set the new World record.

Sarah SJOSTROM
Women’s 100m Butterfly, Second Place
Women’s 50m Freestyle, First Place
Women’s 50m Butterfly, First Place

Chad le CLOS
Men’s 50m Butterfly, Third Place
Men’s 100m Butterfly, Second Place
Men’s 200m Butterfly, First Place

Florent MANAUDOU
Men’s 50m Freestyle, Second Place
Men’s 100m Freestyle, Second Place

Ilya SHYMANOVICH
Men’s 50m Breaststroke Skins, Second Place
Men’s 100m Breaststroke, Second Place
Men’s 50m Breaststroke, First Place

Danas RAPSYS
Men’s 200m Freestyle, Third Place

Marcin CIESLAK
Men’s 100m Individual Medley, Second Place

Anastasiya SHKURDAI
Women’s 100m Individual Medley, Second Place

Kliment KOLESNIKOV
Men’s 100m Backstroke, First Place (World Record)

Emily SEEBOHM
Women’s 100m Backstroke, Third Place

Tom SHIELDS
Men’s 200m Butterfly, Second Place

Mary-Sophie HARVEY
Women’s 200m Butterfly, Third Place
Women’s 50m Backstroke, Second Place

Evgeny RYLOV
Men’s 100m Freestyle, Third Place
Men’s 50m Backstroke, Third Place

Siobhan HAUGHEY
Women’s 400m Freestyle, Second Place

Energy Standard Team
Women’s 4x100m Medley Relay, Third Place
Emily SEEBOHM, Benedetta PILATO, Madeline BANIC, Sarah SJOSTROM

Men’s 4x100m Medley Relay, First Place
Kliment KOLESNIKOV, Ilya SHYMANOVICH, Chad le CLOS, Florent MANAUDOU

Mixed 4x100m Freestyle
A Team, First Place
Evgeny RYLOV, Florent MANAUDOU, Sarah SJOSTROM, Siobhan HAUGHEY

B Team, Third Place
Chad le CLOS, Kliment KOLESNIKOV, Pernille BLUME, Femke HEEMSKERK

Women’s 4x100m Freestyle, First Place
Siobhan HAUGHEY, Pernille BLUME, Femke HEEMSKERK, Sarah SJOSTROM

Men’s 4x100m Freestyle, First Place
Evgeny RYLOV, Kliment KOLESNIKO, Chad le CLOS, Florent MANAUDOU

CONTACT US
CONTACT US
Reservation
Contact Us